TURKSİD Genel Başkanı Ertan Baştuhan

IMG_0062

TURKSİD olarak kısa vadede Ukrayna ve Romanya, uzun vadede tüm Avrupa, Balkanlar, Türk cumhuriyetleri, Kıbrıs ve bölge ülkeleriyle ticari iş birliklerine imza atmayı hedefliyoruz.

TURKSİD Derneğimiz, adından da anlaşılacağı üzere ülkemiz ve ülkemiz haricinde Ukrayna, Romanya, Balkanlar, Orta Avrupa, Kıbrıs gibi ülkelerde yaşayan Kırım Türkleri ve ilgili coğrafyalarda yaşayan, yatırım yapan, tüm ticaret yapan kurum ve kuruluşlarla karşılıklı ticaretler gerçekleştirmek ama ciyle farklı alanlarda faaliyet gösteren yirmidört kurucu üye ile yola çıkarak, yepyeni bir anlayış ve hedefle kurulmuş bir dernektir.

Ülkemizin dış ticaret hacmine katkıda bulunmak hedefiyle çıktığımız ve bizle re bu yolda her türlü destekleri vereceğine inandığımız devlet büyüklerimize teşekkür eder, şükranlarımız sunarız.

Ayrıca bu oluşum için önemli olduğuna inandığımız ve manevi desteklerini esirgemeyen, Derneğimizin Ticari bir hedefe yönelik kurulması yönünde teşvik eden Sn. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na da şükranlarımızı sunarız.

Ülkemizin her köşesinin hazine nitelinde değerlere sahip olması, her türlü zemin ve temelin köklü, zengin bir geçmişe sahip olması tüm dünya ülkelerinin dikkatini celbetmeye ve yıllardan beri gösterilmiş olan ilgilerinin de artarak devam etti gözlemlenmektedir. Sanayi, Ticaret ve yatırım anlamında göz de ülkelerden arasında ilk sıralarda yer alan ülkemizde yerli ve yabancı yatırımcıların faaliyette olduğu hepimizce malumdur. Zengin ve köklü tarihi ile, stratejik önem ifade eden konumu ile, ekonomik, sanayi, ticaret, Turizm, kültürel ve sanatsal değerlerinde bulunduğu ülkelerin arasında da ülkemiz önemli bir yer almaktadır.

Bizler bu değerlerin ölçülemeyecek derecede olduğu bilinciyle; Ülkemizde yukarıda saydığımız özelliklerin var oldu ve gerçekleştirilen faaliyetlerin yanı sıra mevcut ticaretlerimizin daha da geliştirilmesi, büyütülmesi ve ihracat hacmine katkıda bulunmak üzere gönül birliği yapan ticaret ve yatırımcı üyelerimizle birlikte dış pazarlarda da faaliyet göstermeyi hedefledik. Ticaret adına yapacağımız iş birlikleri ile ilk planda hedeflediğimiz ülkelerde, devam eden süreçler içerisinde ise sadece bu alanları da yeterli görmeyip, hedeflenen ve faaliyet göstereceğimiz ülkelerin haricinde diğer ülkeleri de plan içerisine alarak koyduğumuz hedeflere adım adım ulaşmak yaptığımız planlar yer almak tadır.

İlk adımda faaliyette bulunacağımız ülkelerde temsilciliklerimiz organize edilmiş olup, ne yapacağını iyi bilen bir yapı ile faaliyet göstermek üzere hazırlıklarımız devam etmektedir.

Ülkemiz içerisinde de bölgesel temsilciliklerimizin alt yapı hazırlıkları kısa bir süre sonra tamamlanmış olacak ve entegrasyonu hızlı sağlayarak koyduğumuz hedeflere ulaşılması için üstün çalışmalar sergilenecektir. Derneğimizin kurulum öncesinde ve kurulma aşamasında ilgili ülkelerde bulunan temsilci arkadaşlarımızla, görev yaptığı bölgelerde bulunan tüm sanayi ve ticari faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla temaslar sağlanarak girişimler başlatılmıştır.

Yapacağı işe inanan, ne yapacağını iyi bilen, yaptığını ihtimamla icra eden ve ne kadar önemli bir değer olduğu bilinciyle hareket eden. Gönül vermiş bir ekiple kurumsal alt yapısı ve hedefleriyle yola çıkmış, güçlü bir sivil toplum kuruluşu olarak tanımlamamız doğru ve yerinde olacaktır. Şu anda derneğimiz de oldukça vizyoner genç arkadaşlarımız, tecrübeli büyüklerimiz bulunmakta.. İlerleyen süreçlerde hızlı kararlar alarak ; akademisyen, duayen ve her türlü bilisel ve teknik destekler almak suretiyle ufkumuzu daha büyük hedeflere doru açarak başarılı bir faaliyet göstereceğimize tüm içtenlikte inanıyoruz. Bu inanç ve heyecanla yola çıktık.
Bu bayrağın her daim bir adım daha ileriye taşınmasında hiçbir endişe duyma dığımı da açıkça ifade etmek isterim.

Dernek faaliyetlerinin uzun süreli ve verimli çalışması mutlak maddi imkan ların ve dernek ikametgahının kendi mülkü olmasının da önemi büyük. Bizler de en kısa sürede hedeflediğimiz ticaretleri gerçekleştirerek çok kısa bir süre içerisinde Derneğimize ait olmak üzere mülk edinme hedefi de, önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

İşinden, ailesinden ve zamanından fedakarlık ederek derneğimiz için çalışan, toplantılarımız, yaptığımız kuruluş çalışmaları, şehir ve ülke dışı ziyaretleri yaparak, tek gayesi derneğine, dolayısıyla Ülkesine hizmeti ön planda tutan, çok değerli yol arkadaşlarıma,
yönetim kurulu üyelerine, çabalarından ve desteklerinden dolayı minnettar olduğumu belirterek çok teşekkür ediyorum.
Derneğimizin ülkemize, Şehrimize, Yurt içinde ve yurt dışında bulunan ve
yeni aramıza katılacak olan gönül verenlerimize,
faaliyet göstereceğimiz ülkelerde bulunan yerli yabancı temsilciliklerimize, hayırlı olmasını temenni eder,
bu önemli günde bizleri yalnız bırakmayan tüm Devlet Erkanımıza ve tüm saygı değer misafirlerimiz sonsuz şükranlarımızı sunuyor
Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Ertan BAŞTUHAN – TURKSİD Genel Başkanı