TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan: “Türk iş insanları Ukrayna’ya 100 milyon dolar üzerinde yatırım yapmaya hazır”

BAŞTUHAN: ODESA’DA TARIM VE OSB PROJESİNİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ

Odesa Bölge Konseyi Başkanı Grıgoriy Didenko ile dün yapılan görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, Türk iş insanlarının Odesa bölgesinde tarımın geliştirilmesi ve Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) kurulması ile ilgilendiğini dile getirdi. Baştuhan, “Türk iş insanlarının Ukrayna’ya 100 milyon doların üzerinde yatırım yapmaya hazır”  ifadesini kullandı.

Toplantının ayrıntılarını aktaran Başturhan, “Ukrayna tarafıyla tarım projemizi ele aldık. Bunun için bize 200 hektarlık arsa sağlamaya hazırlar. Bunun dışında Organize Sanayi Bölgesinin oluşturulması konusu görüşüldü. Bu konu Ukrayna tarafının ilgisini çekti, hatta bize bölge için uygun bir yer teklif ettiler.” dedi.

TURKSİD Başkanı, Türk iş insanlarının tarıma 1,5 ile 2 milyon dolar, Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasına ise 100 milyon dolar harcamaya hazır olduğunu vurguladı.

İSMET YÜKSEL: BURAYA TÜRK TEKNOLOJİLERİNİ VE DENEYİMİNİ GETİRMEK İSTİYORUZ

Öte yandan TURKSİD Ukrayna Başkanı, iş insanı İsmet Yüksel, yaptığı açıklamada TURKSİD heyetinin Berdyansk kenti yetkilileriyle de görüştüğünü bildirirken Türk iş insanlarının Herson ve Zaporijjya bölgeleriyle ilgilendiğini bildirdi. 

Türk tarımcılarının 200 hektarlık bir alanda çeşitli mahsulleri ekmeyi planladığını ancak henüz bir karara varılmadığını kaydeden Yüksel, “Bu durum çoğunlukla bölgeye göre değişir ama Ukrayna topraklarının ne kadar verimli olduğunu biliyoruz. Buraya Türk teknolojileri ve deneyimini getirmek istiyoruz. Proje başarılı olursa tarımsal amaçlar için daha büyük tarlalar sağlanabilir.” dedi.

TURKSİD Ukrayna Başkan Yardımcısı, PC Raytel şirketinin Genel Başkanı İsmail Hacıoğlu, Berdyansk’ta yapılan görüşmede Organize Sanayi Bölgesinin oluşturma projesinin ele alındığını aktardı. Hacıoğlu, Organize Sanayi Bölgesi için Berdyansk yönetiminin 22 hektarlık bir arazinin verilmesi teklif edilirken; Odesa bölgesi yetkililerin proje için 40 hektarlık arazi vermeye hazır olduklarını dile getirdiğini belirtti.

CELİLOVA: TÜRK PROJELERİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Odesa Bölge Konseyi Başkanı Grıgoriy Didenko ile yapılan görüşmeye Odesa Kırım Tatarları Derneği Başkanı Meryem Celilova da katıldı. Türk iş insanlarının projelerinin hayata geçirilmesinin bölgede istihdam sağlayacağını ifade eden Celilova, “Görüşme verimli geçti. Yetkililer her yönde Türk iş insanlarına destek sözü verdi. Odesa bölgesi Türkiye için oldukça cazip çünkü diğer şeylerin yanı sıra burada büyük bir liman var.” dedi.

Share